«ДИВА УКРАЇНСЬКОЇ ОСЕНІ»

pokrova-1-e1445855349337Ми, українці, мусимо знати наші традиції та їх популяризувати. Нещодавно у нашому університеті відбувся захід під назвою «Дива української осені» до Дня українського козацтва та свята Покрови Пресвятої Богородиці. Нагадаємо, що покровителькою і заступницею українських козаків була саме свята Покрова, на честь якої було збудовано церкву в Запорізькій Січі. За народними звичаями, від Покрови починалися вечорниці та весілля, які тривали до пилипівських заговин (27 листопада). Українська мудрість наголошує: «Покрова накриває траву листям, землю снігом, воду льодом, а дівчат – шлюбним вінцем». Пояснюється це чіткою регламентацією суспільного життя, яка пов’язана з господарською діяльністю, а саме хліборобським річним циклом. У народі так кажуть: «Розумні жито жнуть, а дурні на весілля йдуть», що характеризує негативне ставлення до масових розваг, коли врожай ще в полі. Дівчата зверталися до святої Покрови з такими словами: «Покрівонько, покрівонько, покрий мені голівоньку як не хусткою, то онучею, бо дівкою вже надокучило».

pokrova-2-e1445855336154

Однією з форм передвесільних взаємин було залицяння хлопців до дівчат, що знайшло своє відображення у ляканні дівчат темної пори вирізаними з гарбуза страховиськами, у які для ефектності ставилася запалена свічка. Складалася така ситуація, що хлопці ніби лякають дівчат, а дівчата ніби бояться. Звичайно, що розв’язкою цього дійства було сподівання бути пов’язаним рушником (як згода на одруження) або ж отримання гарбуза, що означало відмову.

Завдячуючи праці бібліотекарів, відвідувачі виставки дізналися багато цікавого про справжню цінність цього овочу. Із матеріалів підготовленої виставки ми дізналися про техніку вирізання гарбуза, його лікувально-цілющі властивості, кулінарні секрети, а також косметологічні рецепти краси, пов’язані з гарбузом. Неймовірно смачною вдалася гарбузова каша, приготовлена кухарями їдальні нашого університету, якою пригощалися усі охочі.

pokrova-5-e1445855299476

Кульмінаційними моментами роботи виставки були її відвідини учнями шкіл міста, студентами коледжу культури та мистецтв, податкового коледжу, а також студентами з різних факультетів нашого вишу. Приємні враження подарували організаторам виставки поважні гості нашого університету – делегація зі Словакії, яка прибула до нашого міста для підписання меморандуму про співпрацю між культурно-інформаційним центром «Словацький дім», Кам’янець-Подільським національним університетом імені Івана Огієнка та міською радою. Саме завдяки гостям-відвідувачам створювалася неймовірно затишна та дружна атмосфера.

Сьогодення вносить нові корективи та звичаї інших народів у культурне життя українців. Один з них – святкування Хелловіну, яке теж пов’язане з вирізанням химерних потвор із гарбуза. Звісно, нам цікаво дізнатися про традиції інших країн, але не варто забувати і про свої, про історію їх виникнення та побутування. Пишаймося, що ми – українці.

Лариса Пікуля, студентка факультету
української філології та журналістики