Міжнародна конференція "Григорій Костюк та його доба"

Укотре в нашому університеті за ініціативи Олега Рарицького, доктора філологічних наук, доцента, завідувача кафедри української літератури та компаративістики, відбулася чергова зустріч із видатними науковцями та літераторами. В рамках Міжнародної конференції «Григорій Костюк та його доба», яка проходила 26-27 жовтня, до Кам’янця-Подільського приїхали науковці з різних міст України, а також син Григорія Костюка – Теодор Костюк – із Сполучених Штатів Америки. Григорій Костюк, український учений-літературознавець, мемуарист, критик, громадський та політичний діяч, зробив чимало для розвитку українського літературознавства та для української літератури. Він зберіг творчий спадок Володимира Винниченка, брав активну участь у діяльності МУР-у, багато років очолював організацію українських письменників «Слово».

Пленарне засідання відкрив декан факультету української філології та журналістики Борис Коваленко. На засіданні виступили Іван Конет, проректор із наукової роботи Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, Теодор Костюк, Володимир Панченко, доктор філологічних наук, дослідник творчості Григорія Костюка, Надія Баштова, працівник Інституту літератури НАН ім. Т.Г. Шевченка, Олег Рарицький, організатор конференції.

Надзвичайно цікавою була розповідь сина Григорія Костюка – Теодора про батька. Теодор Костюк розказав про свою родину як про осередок інтелігенції та творчої еліти українських емігрантів: удома постійно збиралися письменники, поети, художники, співаки. Словом, сім’я Костюків спілкувалася з людьми, які жили Україною та українською культурою. Про батька Теодор Костюк казав, що той був оптимістом та надзвичайно любив життя. Розповідь пана Костюка супроводжувалася презентацією зі світлина, які відтворювали найцікавіші періоди життя й діяльності батька.

Володимир Панченко говорив про Григорія Костюка як про фундатора винниченкознавства. Костюк зберіг архів письменника, опублікував багато творів Винниченка із раніше невидрукуваних (Винниченко певний період був «шухлядним» письменником) та надзвичайно багато зробив для осмислення творчості Винниченка, зокрема писав численні літературознавчі статті про нього.

Пані Надія Баштова ознайомила аудиторію з листуванням Григорія Костюка та Юрія Шевельова. Епістолярна спадщина налічує 65 листів, в яких обговорювалися не лише побутові питання, а й особливості літературознавчого процесу та видавничої діяльності.

27 жовтня Теодор Костюк та Надія Баштова провели відкриту лекцію пам’яті Івана Огієнка «”Праця моя – не амбіція”: літературний портрет Григорія Костюка в контексті епохи» на якій обговорювалася творча та життєва постать Григорія Костюка. Декан факультету Борис Коваленко під час читання лекції запропонував вшанувати хвилиною мовчання знищену тоталітарним режимом українську інтелігенцію (80 років тому розпочалися масові розстріли у Соловецький таборах).

Після лекції викладачі, гості конференції та всі охочі вшанували пам’ять Григорія Костюка на батьківщині літературознавця у с. Боришківці Кам’янець-Подільського р-ну Хмельницької обл. На фасаді школи була відкрита меморіальна дошка. В урочистостях брав участь і виступив декан факультету української філології та журналістики Борис Коваленко.

Загалом творчі та наукові зустрічі, ініційовані Олегом Рарицьким, стали прекрасною традицією нашого університету. Вони завжди цікаві та інформативні, адже запрошені гості – справді цікаві постаті, як для знайомства, так і для обміну науковою інформацією.

Анжела Куверіна, директор студентського клубу