Круглий стіл "Григорій Сковорода і світ"

1 грудня у Подільському державному аграрно-технічному університеті відбувся круглий стіл «Григорій Сковорода і світ», присвячений 295-ій річниці від дня народження філософа. Співорганізаторами заходу виступили Подільський державний аграрно-технічний університет, наукова бібліотека університету та Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка. Серед викладачів нашого університету були запрошені Олег Рарицький, доктор філологічних наук, завідувач кафедри історії української літератури та компаративістики, Тетяна Джурбій, кандидат філологічних наук, старший викладач кафедри історії української літератури та компаративістики, Валерій Щегельський, кандидат філологічних наук, старший викладач кафедри історії української літератури та компаративістики.

Своєрідним епіграфом до круглого столу слугувала цитата Івана Франка: «Григорій Сковорода – поява вельми помітна в історії розвитку українського народу, чи не найпомітніша з усіх духовних діячів наших XVIII століття». Направду, Григорій Савич є постаттю надзвичайно яскравою та цікавою. Мандрівний філософ, що не міг довго засиджуватися  на одному місці, талановитий педагог та новатор, оригінальний поет –Сковорода обрав для себе шлях самопізнання як єдиний спосіб у цьому мінливому неспокійному світі залишатися самим собою. І попри те, що Сковорода є хрестоматійним автором, багато чого у його творчій спадщині є невивченим та непізнаним до кінця й залишає простір для досліджень.

Вшановуючи вже вкотре цю видатну постать в історії філософської та літературної думки в Україні, у стінах ПДАТУ зібралися студенти, викладачі, діячі культури та просвіти міста. Із лекцією «Григорій Сковорода і світ: історико-літературний аспект» виступив Рарицький Олег Анатолійович. Він говорив про навчання та педагогічну діяльність Сковороди, розповідав про основні риси його філософських поглядів та читав напам’ять вірші філософа мовою оригіналу. Олег Анатолійович зауважив, що Сковорода, якому доводилося працювати педагогом у закладах колегіального типу та приватно навчати учнів, ніколи не відчував себе найманою людиною, а завжди почувався вільним. Саме через оце внутрішнє відчуття та бажання волі Григорій Савич завжди спокійно полишав «насиджені» місця.

Лектор також акцентував увагу слухачів на новому потрактуванні філософської категорії Сковороди – понятті  «сродна праця», тобто праця відповідна до того хисту і здібностей, з якими людина народилася. Також детально зупинився на ставленні Сковороди до матеріальних цінностей, яке можна апроксимувати до одного вислову філософа, що «гроші – це найбільші сіті, які плутають людину».

Наостанок Олег Анатолійович висловив сподівання, що Сковорода буде чутий, адже ми наближаємося до трьохсотріччя від його дня народження та зацитував філософа, сказавши, що найважливіше у нашому житті – любити людей, адже саме через любов ми вибудовуємо місток, по якому передається добро.

Анжела Куверіна, директор студентського клубу