Колонка добрих новин і цікавих фактів

19 жовтня – винайдено антибіотик проти туберкульозу

Стрептоміцин – перший антибіотик, ефективний проти туберкульозу.  Антибіотик утворюється в процесі життєдіяльності променистих грибків роду Streptomyces. Він був відкритий Зельманом Ваксманом, американським мікробіологом та біохіміком українського походження, 19 жовтня 1943 року. Історично це другий відкритий антибіотик після пеніциліну.  Однак якщо пеніцилін був винайдений Флемінгом практично випадково, то над винайденням стрептоміцину працювала ціла група вчених, що врешті принесло доленосний результат.

Нагадаю, що до одержання стрептоміцину туберкульоз вважався невиліковною хворобою. Крім того, за спектром протимікробної активності стрептоміцин значно перевищував пеніцилін. За таке важливе відкриття у 1952 році Ваксман був нагороджений Нобелівською премією з фізіології й медицини.

З 1946 року стрептоміцин почали широко застосовувати для боротьби з туберкульозом та проказою. Відкриття цього антибіотику та його лікувальних властивостей надихнуло багатьох інших вчених на дослідження актиноміцетів (променистих грибків) та пошук нових антибіотиків. Невдовзі були відкриті надзвичайно цінні антибіотики: хлороміцетин, неоміцин, хлорет-рациклін, тетрациклін та багато інших.  Розвиток досліджень та виробництва лікарських препаратів у цьому напрямку – безперечна заслуга першовідкривача Зельмана Ваксмана. Недарма його називають «одним з найвидатніших благодійників людства».

18 жовтня – 86 років з дня смерті Томаса Едісона

Томас Едісон – американський винахідник та підприємець, який за своє життя отримав понад 4000 патентів в США та за її межами, вдосконалив телеграф та телефон. До речі, саме Томас Едісон запропонував на початку телефонної розмови говорити слово «алло».

Коли Томас Едісон пішов до школи, то вчителі вирішили, що він дитина з обмеженими розумовими можливостями, та змусили матір Томаса забрати сина на домашнє навчання. Саме вдома Едісон отримав першу освіту. Треба сказати, що цей «обмежений» хлопчик вже у дев’ять років прочитав свою першу наукову книгу – «Натуральна та експериментальна філософія» Річарда Гріна Паркера. Згодом він поставив практично всі описані у цій книзі експерименти. До 12-річного віку Едісон встиг познайомитися з робота Гіббона, Юма та Бертона.

В дитинстві та юності Томас Едісон дуже любив ставити різноманітні експерименти та досліди, але на це потрібні були немаленькі гроші, і 15-річний Едісон влаштовується на роботу газетником залізничної лінії. Саме тут він вперше знайомиться з телеграфом і коли його звільняють з роботи він влаштовується телеграфістом нічної зміни. Далі на Едісона чекає буремне життя з першими невдалими спробами запатентувати свої винаходи. Однак невдовзі після того як Томас Едісон переїхав до Нью-Йорка, а сталося це у 1869 році його життя налагодилося, вчений почав продавати свої винаходи, одружився та побудував велику лабораторію для дослідів. Серед винаходів Едісона дуже багато цікавих та дивовижних речей, але найвідомішими з них є, безперечно, фонограф,квадруплексний телеграф та знаменита лампа розжарювання.

17 жовтня – день народження Діно Буццаті

Діно Буццаті – італійський письменник, драматург, журналіст та художник. Народився 16 жовтня 1906 року у м. Беллуно (Італія). Найвідомішим твором Буццаті є роман “Татарська пустеля”, в якому розповідається про життя солдатів у всіма забутому форті, що очікують нашестя татар. Діно Буццаті є автором збірника “Шістдесят оповідань”, за який йому було присвоєно Премію Стрега – одну з найпрестижніших італійський літературних премій.

Через незвичайність прози Буццаті, його тяжіння до фантастики та магічного реалізму, письменника часто порівнюють з Едгаром По та Францом Кафкою. Проза Буццаті і справді дещо фантастична і незвичайна, вона спокійна і некваплива, але разом з тим глибока. Герої виписані з майстерністю та точністю і кожен характер довершений. Недарма Борхес включив роман “Татарська пустеля” до своєї “Особистої бібліотеки”.

Якщо Ви ще не знайомі з цим письменником, то знайте, він справді вартує уваги. Кожен твій Буццаті наділений неповторним настроєм та атмосферою, що на деякий час вкраде Вас з реальності та затягне у свій магічний світ. Починайте з “Татарської пустелі”, далі читайте “Загадку старого лісу” та насолоджуйтеся одним з шестидесяти оповідань. Приємного читання!

10 жовтня – Всесвітній день психічного здоров’я

З 1992 року щорічно 10 жовтня відзначається Всесвітній день психічного здоров’я. Він був створений для того, аби привернути увагу людей до психічних хвороб і наголосити на тому, що наше психічне здоров’я – запорука благополуччя, на тлі якого людина здатна реалізувати свій потенціал. Адже психічне здоров’я – це не просто відсутність захворювань, а здатність кожної людини здорово жити, робити свій внесок у суспільство та бути щасливим.

На психічне здоров’я впливає дуже багато факторів: шкодить не тільки стрес чи перенапруження, але і знижена рухова активність, довге перебування в закритих приміщеннях,  а користь приносять піші прогулянки, заняття спортом, читання.

Не забувайте піклуватися про своє психічне здоров’я, адже без нього неможливе фізичне здоров’я. Намагайтеся в кожному дні бачити щось хороше, насолоджуватися життям і не піддаватися стресовим ситуаціям. А також дотримуйтеся кількох правил:

1. Здорово харчуйтеся та не переїдайте. Недарма кажуть: у здоровому тілі – здоровий дух. Їсти треба достатньо для того аби організм міг правильно функціонувати.

2. Чергуйте розумову та фізичну активність.  Фізична активність – це не просто тренування чи загартування. Фізичні вправи сприяють виробітку ендорфінів – гормонів, що забезпечують нам хороший настрій та діють як природні енергетики. Тож після пар підіть у парк чи на стадіон і пробіжіть невеличке коло. Організм повинен переключатися.

3. Спілкуйтеся з приємними людьми, розважайтесь. Частіше зустрічайтеся з небайдужими для Вас людьми, проводьте час у приємному спілкуванні із друзями та родиною.

4. Навчіться керувати своїми емоціями. Пам’ятайте, що контроль над своїми емоціями – це важливий показник емоційного інтелекту. Інколи хочеться сумувати і плакати, інколи так і треба робити. Але пам’ятайте, що ми повинні бути сильними і сміливими для того аби досягати в житті поставлених цілей.

5. Посміхайтесь. Посміхайтесь часто, будьте привітними і відкритими до нового, адже кожного дня в нашому житті може статися щось приємне і незвичайне. Будьте готові зустріти це приємне  незвичайне з посмішкою. І будьте здорові!