Колонка добрих новин і цікавих фактів

10 листопада – річниця смерті Кена Кізі

Сьогодні виповнюється 16 років від дня смерті відомого американського письменника Кена Кізі. Кізі, найбільше знаний як автор роману «Над зозулиним гніздом», вважається одним з центральних письменників біт-покоління. Книга «Над зозулиним гніздом» у 60-ті роки була чи не найпопулярнішою книгою серед маргінальної молоді. У 1975 роман було екранізовано режисером Мілошем Форманом із Джеком Ніколсоном у головній ролі. Фільм завоював нагороду «Оскар» у п’яти престижних номінаціях, а також виграв у п’яти номінаціях на «Золотий глобус».

Події роману відбуваються у психіатричній лікарні Середнього Заходу, де перебувають не тільки психічно хворі люди, але і такі, що не можуть пристосуватися до життя у суспільстві та добровільно перебувають тут на лікуванні. «Над зозулиним гніздом» перший роман Кена Кізі та, на думку критиків, найпотужніша робота його життя. Сам Кізі у свій час працював у психіатричній лікарні на посаді санітара та нічного сторожа.

Текст книги надзвичайно легко читається – на одному диханні, але не варто забувати, що це постмодерністський текс, наповнений євангельськими смислами, фрейдистськими мотивами та літературними асоціаціями. Психіатрична лікарня у романі – це не просто реабілітаційна установа, а модель тогочасної «споживацької» Америки, де індивідуальність, непокора та оригінальність вважається маргінальністю. «Над зозулиним гніздом» – яскравий текст конкультурної прози, який варто прочитати кожному.

 

5 порад для міцних стосунків від Дані Шапіро

Дані Шапіро, американська письменниця та журналістка. Вона авторка романів, мемуарів та сценаріїв, а  також статей для журналів The New Yorker, The Oprah Magazine, Vogue, ELLE. Ії найвідоміші твори не перекладені на українську та російську мови, однак з тих уривків, що можна знайти на просторах Інтернету, Шапіро відчувається як відвертий та професійний автор.

Шапіро найбільше знана як мемуаристка. Цьогоріч вона видала нову книгу мемуарів «Hourglass: Time, Memory, Marriage», назву якої дослівно можна перекласти як «Пісковий годинник». Це книга про шлюб і про любов, про вміння будувати міцні стосунки та знаходити у звичайних речах красу і натхнення. В рамках презентації цієї книги Шапіро давала численні інтерв’ю та писала статті. В одній з таких статей говорилося про 5 речей, що роблять шлюб міцним. Пропоную і вам прочитати що ж радить письменниця з двадцятирічним досвідом подружнього життя для здорових і міцних стосунків.

1.     Доброта. Всі про це знають, але як часто ми забуваємо про як важливо бути добрим. З собою та з іншими. Кожна людина має недоліки, але важливо підтримувати один одного, а не акцентувати увагу на тому, що не подобається.

2.     Дружба. Найсильніші шлюби в довгостроковій перспективі – це ті шлюби, в яких пара дійсно є близькими друзями.

3.     «Гаряча картопля». В житті бувають важкі моменти, коли потрібна підтримка і допомога. І коли одному зовсім погано, інший може впоратися з життєвими завданнями за двох. Це як перекидати гарячу картоплю.

4.     Щось третє. Вам потрібна ще одна річ, щось, чим ви могли би займатися: хобі, спорт. Адже для того щоб пара була справді міцною кожен має бути повноцінною людиною зі своїми захопленнями та смаками.

5.     Ваша персональна мова. Якщо пара довго разом, то вона переживає радості, втрати, росте та змінюється разом. Це призводить до того, що ці двоє з часом починають мати свої слова, погляди та жести – свою персональну мову тільки їм зрозумілу. І це чудово, адже ви створюєте свій маленький світ.

Дані Шапіро говорить про те, що протягом двадцяти років вони з чоловіком підштовхували один одного до розвитку та зростання. Ті несхожості, що спочатку ставали причинами конфліктів, невдовзі приносили позитивні зміни в характери кожного з подружжя, і обоє стали найкращою версією себе.

10 ідей для осені

Надворі свого кінця добігає жовтень – пора теплих шкарпеток, гарячого чаю та довгих розмов. Осінь – це чудова і натхненна пора, а якщо раптом ви ще цього не відчули, то пропонуємо вам 10 ідей для того, аби «посмакувати» осінь по-справжньому.

1.                Влаштуйте справжній осінній пікнік з гарбузовим пирогом та гарячим чаєм. Зберіться разом з друзями і насолоджуйтеся смачною випічкою, спілкуйтеся і вдихайте запах прілого осіннього листя.

2.                Нафарбуйте нігті (якщо ви, звісно, дівчина) темним лаком насиченого кольору – створіть собі цим гарний настрій. Адже велике щастя складається з маленьких речей.

3.                Слухайте хороший джаз: Армстронга, Еллу Фіцтжеральд, Чарльза Паркера, Рея Чарльза. Нехай гарна музика створить добру і теплу атмосферу.

4.                Читайте перед сном собі, а можна і своїм  друзям та рідним казки. Знайдіть гарну книжку і влаштовуйте цілі посиденьки, читаючи про магічних героїв та містичні події.

5.                Записуйте найяскравіші враження від кожного прожитого дня, бодай кілька речень: побачили зеленого дятла, знайшли гарну шишку, назбирали горіхів і каштанів – занотуйте у блокнот.

6.                Влаштуйте довгу прогулянку. Наперед розплануйте маршрут, виберіть наймальовничіші місця, захопіть з собою легкий обід і відправляйтеся в захопливу осінню подорож.

7.                Сплетіть з опалого кленового листя вінок. Сидячи в парку на лавці, слухайте як падає ще один листок. А особливо гарні листочки збережіть у книзі чи блокноті для того щоб потім зробити гарну аплікацію. Словом, насолоджуйтеся жовтими, помаранчевими та червоними осінніми вогниками.

8.                Прокиньтеся трошки раніше, погляньте вікно і якщо побачите туман – чимдуж вибігайте на вулицю, дихайте вологим холодним повітрям і дивуйтеся як дивовижно це явище природи робить звичні місця таємничими.

9.                Підберіть для себе зручний і гарний одяг, адже якщо вам буде приємно і комфортно, ви зможете з радістю реалізовувати свої плани та йти назустріч осіннім пригодам.

10.           І найголовніше, як казав Бредбері «ширше відкрийте очі», намагайтеся побачити ті дива, якими так багата осінь. Пориньте в атмосферу магії, теплих запахів, затишних кімнат і повільних прогулянок. Милуйтеся заходом сонця, смішними тваринами і радійте кожному новому осінньому дневі.

20 жовтня – перше видання книги “451 градусів за Фаренгейтом”

«451 градусів за Фаренгейтом» –  науково-фантастична антиутопія американського письменника Рея Бредбері, вперше видана у 1952 році. У епіграфі до книги назва пояснюється тим, що саме при такій температурі загоряється папір.  Однак пожежник, що консультував Бредбері для книги сплутав температурні шкали, адже насправді папір загоряється при 451 градус за Цельсієм.

«451 градус за Фаренгейтом» зараз є одною з чи не найпопулярніших та найулюбленішою книгою молоді; сповнена віри, ідеалізму та надій на краще, вона не просто з задоволенням читається, а й надовго залишає по собі приємний «післясмак». Те, чим живе суспільство у романі та які цінності у ньому пропагуються викликає сильний протест у людини думаючої: найважливішим проголошується матеріальне благополуччя, інформація, що доходить до людей носить лише розважальний характер, а книги взагалі спалюються. Роман, як справжня антиутопія, показує весь жах тоталітарної ідеології.

Цитати з роману:

  • Ненавиджу римлянина на ймення Статус Кво … – Ширше відкрий очі, живи так жадібно, ніби через 10 секунд помреш. Намагайся побачити світ. Він прекрасніше будь-якої мрії, створеної на фабриці і оплаченої грошима. Не проси гарантій, не шукай спокою – такого звіра немає на світі. А якщо є, так він схожий на мавпу-лінивця, яка цілісінький день висить на дереві головою вниз, і все життя проводить в сплячці.
  • Самі створюйте те, що може врятувати світ, – і якщо потонете по дорозі, так хоч будете знати, що пливли до берега.
  • Є злочини гірші, ніж спалюва книжки. Наприклад — не читати їх

 

19 жовтня – винайдено антибіотик проти туберкульозу

Стрептоміцин – перший антибіотик, ефективний проти туберкульозу.  Антибіотик утворюється в процесі життєдіяльності променистих грибків роду Streptomyces. Він був відкритий Зельманом Ваксманом, американським мікробіологом та біохіміком українського походження, 19 жовтня 1943 року. Історично це другий відкритий антибіотик після пеніциліну.  Однак якщо пеніцилін був винайдений Флемінгом практично випадково, то над винайденням стрептоміцину працювала ціла група вчених, що врешті принесло доленосний результат.

Нагадаю, що до одержання стрептоміцину туберкульоз вважався невиліковною хворобою. Крім того, за спектром протимікробної активності стрептоміцин значно перевищував пеніцилін. За таке важливе відкриття у 1952 році Ваксман був нагороджений Нобелівською премією з фізіології й медицини.

З 1946 року стрептоміцин почали широко застосовувати для боротьби з туберкульозом та проказою. Відкриття цього антибіотику та його лікувальних властивостей надихнуло багатьох інших вчених на дослідження актиноміцетів (променистих грибків) та пошук нових антибіотиків. Невдовзі були відкриті надзвичайно цінні антибіотики: хлороміцетин, неоміцин, хлорет-рациклін, тетрациклін та багато інших.  Розвиток досліджень та виробництва лікарських препаратів у цьому напрямку – безперечна заслуга першовідкривача Зельмана Ваксмана. Недарма його називають «одним з найвидатніших благодійників людства».

18 жовтня – 86 років з дня смерті Томаса Едісона

Томас Едісон – американський винахідник та підприємець, який за своє життя отримав понад 4000 патентів в США та за її межами, вдосконалив телеграф та телефон. До речі, саме Томас Едісон запропонував на початку телефонної розмови говорити слово «алло».

Коли Томас Едісон пішов до школи, то вчителі вирішили, що він дитина з обмеженими розумовими можливостями, та змусили матір Томаса забрати сина на домашнє навчання. Саме вдома Едісон отримав першу освіту. Треба сказати, що цей «обмежений» хлопчик вже у дев’ять років прочитав свою першу наукову книгу – «Натуральна та експериментальна філософія» Річарда Гріна Паркера. Згодом він поставив практично всі описані у цій книзі експерименти. До 12-річного віку Едісон встиг познайомитися з робота Гіббона, Юма та Бертона.

В дитинстві та юності Томас Едісон дуже любив ставити різноманітні експерименти та досліди, але на це потрібні були немаленькі гроші, і 15-річний Едісон влаштовується на роботу газетником залізничної лінії. Саме тут він вперше знайомиться з телеграфом і коли його звільняють з роботи він влаштовується телеграфістом нічної зміни. Далі на Едісона чекає буремне життя з першими невдалими спробами запатентувати свої винаходи. Однак невдовзі після того як Томас Едісон переїхав до Нью-Йорка, а сталося це у 1869 році його життя налагодилося, вчений почав продавати свої винаходи, одружився та побудував велику лабораторію для дослідів. Серед винаходів Едісона дуже багато цікавих та дивовижних речей, але найвідомішими з них є, безперечно, фонограф,квадруплексний телеграф та знаменита лампа розжарювання.

17 жовтня – день народження Діно Буццаті

Діно Буццаті – італійський письменник, драматург, журналіст та художник. Народився 16 жовтня 1906 року у м. Беллуно (Італія). Найвідомішим твором Буццаті є роман “Татарська пустеля”, в якому розповідається про життя солдатів у всіма забутому форті, що очікують нашестя татар. Діно Буццаті є автором збірника “Шістдесят оповідань”, за який йому було присвоєно Премію Стрега – одну з найпрестижніших італійський літературних премій.

Через незвичайність прози Буццаті, його тяжіння до фантастики та магічного реалізму, письменника часто порівнюють з Едгаром По та Францом Кафкою. Проза Буццаті і справді дещо фантастична і незвичайна, вона спокійна і некваплива, але разом з тим глибока. Герої виписані з майстерністю та точністю і кожен характер довершений. Недарма Борхес включив роман “Татарська пустеля” до своєї “Особистої бібліотеки”.

Якщо Ви ще не знайомі з цим письменником, то знайте, він справді вартує уваги. Кожен твій Буццаті наділений неповторним настроєм та атмосферою, що на деякий час вкраде Вас з реальності та затягне у свій магічний світ. Починайте з “Татарської пустелі”, далі читайте “Загадку старого лісу” та насолоджуйтеся одним з шестидесяти оповідань. Приємного читання!

10 жовтня – Всесвітній день психічного здоров’я

З 1992 року щорічно 10 жовтня відзначається Всесвітній день психічного здоров’я. Він був створений для того, аби привернути увагу людей до психічних хвороб і наголосити на тому, що наше психічне здоров’я – запорука благополуччя, на тлі якого людина здатна реалізувати свій потенціал. Адже психічне здоров’я – це не просто відсутність захворювань, а здатність кожної людини здорово жити, робити свій внесок у суспільство та бути щасливим.

На психічне здоров’я впливає дуже багато факторів: шкодить не тільки стрес чи перенапруження, але і знижена рухова активність, довге перебування в закритих приміщеннях,  а користь приносять піші прогулянки, заняття спортом, читання.

Не забувайте піклуватися про своє психічне здоров’я, адже без нього неможливе фізичне здоров’я. Намагайтеся в кожному дні бачити щось хороше, насолоджуватися життям і не піддаватися стресовим ситуаціям. А також дотримуйтеся кількох правил:

1. Здорово харчуйтеся та не переїдайте. Недарма кажуть: у здоровому тілі – здоровий дух. Їсти треба достатньо для того аби організм міг правильно функціонувати.

2. Чергуйте розумову та фізичну активність.  Фізична активність – це не просто тренування чи загартування. Фізичні вправи сприяють виробітку ендорфінів – гормонів, що забезпечують нам хороший настрій та діють як природні енергетики. Тож після пар підіть у парк чи на стадіон і пробіжіть невеличке коло. Організм повинен переключатися.

3. Спілкуйтеся з приємними людьми, розважайтесь. Частіше зустрічайтеся з небайдужими для Вас людьми, проводьте час у приємному спілкуванні із друзями та родиною.

4. Навчіться керувати своїми емоціями. Пам’ятайте, що контроль над своїми емоціями – це важливий показник емоційного інтелекту. Інколи хочеться сумувати і плакати, інколи так і треба робити. Але пам’ятайте, що ми повинні бути сильними і сміливими для того аби досягати в житті поставлених цілей.

5. Посміхайтесь. Посміхайтесь часто, будьте привітними і відкритими до нового, адже кожного дня в нашому житті може статися щось приємне і незвичайне. Будьте готові зустріти це приємне  незвичайне з посмішкою. І будьте здорові!